Hania pracuje w dużej zagranicznej firmie technicznej, od lat nie awansuje ponieważ nie potrafi brać aktywnego udziału w zebraniach firmy. Na każdym spotkaniu siedzi bardzo zdenerwowana. Nie potrafi wyrazić swojej opinii na temat pracy, którą wykonuje. Niedawno szef zaproponował jej przygotowanie serii prezentacji, które mogłyby służyć jako podstawa awansu na stanowisko kierownicze. Hania słysząc propozycję bardzo się zdenerwowała, cała oblała się potem, a jej serce bardzo mocno przyśpieszyło. Przez cały dzień zastanawiała się jak odmówić szefowi.

Jolanta codziennie czuje ogromny stres. Budzi się rano ze złym samopoczuciem, obawia się co tym razem stanie się w pracy. Jakie komplikacje pojawią się tym razem, dlaczego nie może być spokojnego dnia. W drodze do pracy czuje ogromny ciężar w klatce piersiowej a serce bije jak szalone. Oblewa ją fala gorąca.

Krzysztof po studiach językowych zrezygnował z pracy ponieważ nie jest w stanie samodzielnie dojeżdżać do pracy. Jeżeli tylko znajduje się w miejscu, z którego trudno jest się wydostać  – boi się, że dostanie zawału i umrze. Boi się także że utraci kontrolę nad sobą i będzie robił dziwne rzeczy. Wychodzi tylko ze swoją dziewczyną, głównie czas spędza w domu.

Wszystkie te osoby doświadczają w swoim życiu leku. Związany jest on z różnymi sytuacjami życia codziennego. Lęk ten jest na tyle silny, że upośledza normalne funkcjonowanie. Każda z osób przeżywająca silny lęk czuje się wobec niego bezradna. Takie poczucie bezsilności powoduje jeszcze większy lek.
Hania po wizycie u psychologa dowiedziała się że cierpi na lek społeczny, Jolanta cierpi na zaburzenie leku uogólnionego, Krzysztof od lat zmaga się z agorafobią. To tylko niektóre rodzaje zaburzonego leku, które utrudniają pełne doświadczanie życia.
Hania, Jola, Krzysztof zgłosili się do psychologa, który pracuje z nimi nad poradzeniem sobie z lękiem. Poznają siebie, uczą się dostrzegać negatywne myśli, które go wywołują. Dowiadują się jak „ujarzmić” codzienny lęk.

Czym jest –a czym nie jest – lęk?
Lęk to obawa na trudne do zidentyfikowania, odległe, niejasne zagrożenie. Doświadczając lęku często nie potrafisz określić co jest jego przedmiotem. Możesz odczuwać lęk, że coś się stanie niedobrego, że utracisz kontrolę.
Lęk nie jest natomiast obawą przed konkretnym zdarzeniem, przedmiotem. Wtedy doświadczasz strachu. Strach skierowany jest na zewnątrz. Boisz się, że oblejesz egzamin, że nie uda ci się dostać pracy, boisz się groźnie wyglądających psów.
Lęk wywodzi się ze strachu. Nasze ciało przygotowuje się do reakcji: walka lub ucieczka.

Lęk doświadczany jest na poziomie:
•    fizjologicznym (np. gwałtowne bicie serca, napięcie mięśni, nudności, pocenie się itd.),
•    behawioralnym (niemożność działania, niemożność wyrażenia własnego zdania),
•    psychologicznym (obawa, niepokój, poczucie obcości, popadania w obłęd, nieradzenia sobie)
Dlatego terapia lęku powinna obejmować wszystkie jego aspekty.  Zmiana powinna dotyczyć redukcji fizjologicznych objawów, redukcji zachowań unikających, zmiana subiektywnych interpretacji – czyli zmiana mowy wewnętrznej- które utrwalają lęk i zamartwianie się.