Psychoterapia online w ostatnim czasie ewoluowała z bycia alternatywną metodą terapii dla osób zza granicy do  bardzo częstej formy psychoterapii wybieranej ze względu na bezpieczeństwo,  łatwy dostęp do psychoterapeuty z różnych miast, wygodę i oszczędność czasu.

Badania pokazują, że terapia prowadzona online daje takie same rezultaty jak terapia prowadzona w gabinecie.
Spotkania poprzez Internet są równie wartościowe jak te, które odbywają się „na żywo”. Zaangażowanie w psychoterapię zależy od nastawienia i motywacji klienta/ki i terapeuty/ki.

Jak to działa?

Na początku umawiam się na pierwsze spotkanie – konsultację online. Wtedy też omawiam wszystkie szczegóły techniczne.

Po umówieniu się na konsultację otrzymują państwo login do Skypa, proszę wtedy o dodanie mnie do kontaktów, a w dniu wizyty o ustalonej godzinie dzwonię do klienta.

Do wspólnej pracy będziemy wykorzystywać kontakt tak jak przy psychoterapii w gabinecie: telefonicznie oraz mailowo.

Przed każdą sesją będę prosić o wysłanie uzupełnionych notatek lub kwestionariuszy zdjęciem na e-mail lub poprzez aplikację WhatsApp.

Podczas terapii używamy również współdzielonego dokumentu Google, gdzie możemy zapisywać notatki i być na bieżąco.

Stosujemy wszystkie dostępne narzędzia, które ułatwiają kontakt. Zawsze wybieramy taki sposób, który jest komfortowy dla klienta/ki i terapeutki.

 Najczęstsze pytania, które zadają klienci odnośnie psychoterapii online:

  1. Czy taka forma terapii jest skuteczna? Tak. Jest skuteczna i potwierdza badaniami naukowymi. Od ponad dwóch dekad trwają badania, które potwierdzają, że budowa relacji terapeutycznej oraz skuteczność samej terapii nie zależy od obecności na żywo, ale od wielu innych czynników, a przede wszystkim od motywacji klienta i terapeuty, od profesjonalnego sposobu prowadzenia terapii opartej na dowodach naukowych.
  2. Czy rozmowy przez Skype są bezpieczne? Tak. Nikt nie może nagrać rozmowy. Terapia poprzez Skype jest taką samą terapia jak inne formy i terapeuta stosuje się do wymagań kodeksu etycznego. Oznacza to, że spotkanie odbywa się bez udziału osób trzecich, w spokojnym i bezpiecznym miejscu.
  3. Co się dzieje jeśli pojawią się przerwy techniczne (słabe łącze)? Jeśli zdarzają się sytuację, że nie da się prowadzić rozmowy z przyczyn niezależnych, to przekładamy sesję na inny termin, albo zmieniamy formę kontaktu ( inna platforma, aplikacja)
  4. Jak wyglądają płatności? Płatność dokonywana jest po każdej sesji poprzez przelew bankowy.

Psychoterapia ONLINE jest idealnym rozwiązaniem dla osób borykających się z:

•    Brakiem czasu-  absorbująca praca pochłaniająca cały dzień, wolny czas późnymi wieczorami.
•    Polaków mieszkający za granicą– bariera językowa, brak dostępności psychologa, brak czasu.
•    Brakiem dostępności specjalisty– małe miejscowości, duże odległości do specjalisty, brak wyboru odpowiadającej nam osoby.
•    Potrzebą anonimowości – wstydliwe problemy, tabu związane z „chodzeniem do psychologa”, lęki społeczne.

Kontkat online: ctinhome